Chętnie robiliśmy remonty i dziękowaliśmy teściowej za każdym razem, gdy się spotykaliśmy lub rozmawialiśmy z nią przez telefon. Wszystko było cudownie, w tym mieszkaniu urodził się nasz pierworodny.
Potem pomyśleliśmy o powiększeniu przestrzeni życiowej, zaoszczędziliśmy pieniądze, sprzedaliśmy kawalerkę i wzięliśmy trzypokojowe mieszkanie na kredyt, z myślą o kolejnym dziecku.
Jak widać spłacanie kredytów to stresująca sprawa, liczy się każdy grosz. Moja teściowa jest jeszcze w miarę sprawna, ale nagle zapragnęła przejść na emeryturę (ma prawo) i mieć kotki.
Ile dokładnie, nie wiem, ale to, że te kociaki pociągną całą emeryturę teściowej, to pewne. Ona też zdaje sobie z tego sprawę, ale zamiast zrezygnować ze swoich "genialnych" pomysłów, teściowa wydała kolejne:
- Tak, na emeryturze będzie mi ciężko, myślę, że dasz radę mnie utrzymać, opłacić media, no i żeby na jedzenie i leki starczyło...
Kiedy zapytałam, ile mama oczekuje, byłam oszołomiona. Dlaczego zdecydowała, że jesteśmy tak pewni siebie pod względem materialnym, nawet nie wiem.
Mój mąż też jest w rozterce, właśnie teraz pojawiło się światełko na końcu naszego kredytowego tunelu, a teściowa chce go "wydłużyć" na czas nieokreślony, wymuszając na nas comiesięczną kwotę.
Usłyszawszy moje obiekcje, teściowa natychmiast je odparła, najwyraźniej przygotowawszy wcześniej swoją przemowę:
- Zapomniałaś, dzięki komu zaczęłaś samodzielne życie po ślubie? Więc przypomnę ci — to ja dałam ci wtedy mieszkanie, choć nie musiałam tego zrobić, to teraz umieściłabym tam lokatorów i dostawałabym od nich co miesiąc więcej, niż żądam teraz!
Nie wiem, co robić. Szantażowanie teściowej ma dość mocny argument, ale nie możemy być jej całe życie coś dłużni, zwłaszcza że mieszkanie było tak naprawdę prezentem.
Czy domaganie się zwrotu wartości prezentu w ten sposób jest naprawdę w porządku?