Mam 35 lat, jestem rozwiedziona od 8 lat. Wychowuję syna Antka. Niedawno skończył 14 lat. Zaczęły się nasze wesołe dni. Wszedł w okres dojrzewania i z uroczego kociaka mamy zamienił się w złośliwego małego pitbulla. Każdy dzień był skandalem.
Zaczął na mnie warczeć, opuszczać zajęcia. Niedawno zostałam zdegradowana i w rodzinie jest mniej pieniędzy. Mój syn ma to gdzieś. Żebrze o drogie gadżety i ubrania, a ostatnio nazwał mnie żebraczką, chociaż wie, jaka jest teraz nasza sytuacja.
Nie wydam ani grosza na siebie, kupię Antkowi to, czego potrzebuje. Ale on nie rozumie, co jest dobre, a co złe, tylko kręci na mnie nosem. Któregoś dnia powiedział:
"Jesteś sknerą i nudziarą. Nie tak jak mój ojciec. On jest normalny i nigdy nie oszczędza na swoim synu".
Tak mnie wkurzył, że powiedziałam: "Wracaj do ojca!". To wszystko, czego chciał ten mały cwaniak. Zadowolony, spakował się i wyjechał do ojca na wieś.
Oczywiście, że tatuś jest dobry. Tata jest wspaniały, bo mieszka na odległość. A do tego daje kieszonkowe, przy pierwszym jęknięciu kupi nową drogą konsolę czy smartwatcha.
Zamiast obiadu zamówi pizzę lub fast food. Nie każe zmywać naczyń ani odkurzać, nie sprawdza prac domowych. Od miesięcy obiecuje, że kupi nowego iPhone'a i gitarę elektryczną. Idealny rodzic!
Postanowiłam puścić dzieciaka do taty. Ma nową rodzinę, duży dom na wsi. Idylla! Ale nowa żona trzyma dom i męża w ścisłym uścisku. Rządzi tam wszystkim i na pewno nie zamierza rozpieszczać pasierba.
Pod jej wpływem były mąż zmienił również swoje podejście do procesu wychowawczego. Teraz uwielbiany tatuś nie wydaje się już taki miły. Zmusza syna do sprzątania swojego pokoju i odkurzania całego domu.
Podwórko jest duże, a jego sprzątanie również spadło na barki syna: odśnieżanie czy odgarnianie liści. Jego macocha jest również zaangażowana w pracę: obiera ziemniaki, idzie do apteki lub sklepu.
A wioska nie jest mała, sklep spożywczy nie jest za rogiem, ale 20 minut spacerem. Jeśli trzeba zaopiekować się ich synem, po prostu stawiają go przed faktem dokonanym. Jeśli zacznie się buntować, natychmiast pozbawia się go telefonu, dekodera i internetu.
Antek dojeżdża teraz do szkoły samodzielnie minibusem. Tata nie zabiera syna nigdzie celowo. Jest biznesmenem, może sobie pozwolić na pójście do pracy po południu lub w ogóle zostać w domu.
Antek mieszka w pokoju ze swoim młodszym bratem, który lubi hałasować, robić dużo zamieszania, chwytać cudze rzeczy i rozbierać je na części. O wpół do dziesiątej kładzie się do łóżka. Antek jest wściekły, ponieważ pokój musi być ciemny i cichy. Bez muzyki i telefonów.
Bunt trwał 4 miesiące. W tym czasie, z przekory, wmawiał mi, że ma wszystko cudownie. A on, biedak, zaciskał zęby, znosił surowy trening nowej ojcowskiej rodziny. W końcu mój syn, kompletnie wyczerpany, zadzwonił do mnie i z poczuciem winy poprosił o powrót.
Nauczona na dawnych błędach, stworzyłam całą listę nowych zasad. Potrzebuję pomocy w domu, dobrych ocen i przyzwoitego zachowania. Żadnych kaprysów i żebrania o pieniądze!
Teraz dziecko jest jak podmienione! Samo sprząta bez zbędnych upomnień, samo chodzi do sklepu po zakupy, samo chodzi do szkoły i nawet ma dobre stopnie. W ten weekend nawet usmażył mi omlet na śniadanie, zrobił kawę. Przyniósł mi też różę.
Przytulił mnie, przeprosił za swoje psoty. Powiedział, że zdaje sobie sprawę, jak bardzo mnie kocha i jak wiele dla niego zrobiłam, a on tego nie docenił. Nawet po cichu uroniłam łzę. To tyle, jeśli chodzi o niespodziewanie osiągnięty cel procesu edukacyjnego. W końcu trzeba tak wiele i tak mało jednocześnie.