Choć każdemu z nas wydaje się, że jest w kuchni mistrzem i nic, co ma związek z przygotowywaniem posiłków i gotowaniem nie ma dla nas tajemnic to okazuje się, że w wielu przypadkach możemy nieźle zaszkodzić sobie i naszym bliskim poprzez nierozważne postępowanie w trakcie robienia jedzenia. Tego w kuchni lepiej się wystrzegać, gdyż może nas to kosztować sporo zdrowia, a nikt nie chce znaleźć się w szpitalu!
Jedna deska do każdego produktu to poważny błąd!
Warzywa i surowe mięso krojone na tej samej desce? To prosta droga do poważnego zatrucia pokarmowego, gdyż w szczelinach i mikroporach deski nawet po umyciu mogą się rozwijać bardzo groźne chorobotwórcze bakterie. Zatem w domu najlepiej jest mieć trzy deski – do mięs, warzyw i do chleba. Aby było je łatwiej odróżnić można kupić deski o różnych kształtach bądź kolorach. W gastronomii deski do konkretnego przeznaczenia oznacza się właśnie kolorami, np. czerwona do mięsa, niebieska do ryb, zielona do warzyw.
Gąbka do mycia naczyń pełna bakterii? Natychmiast do wymiany!
Często mamy w zwyczaju wyrzucać gąbki do mycia naczyń dopiero w momencie, gdy zużyje się część trąca. To poważny błąd, gdyż w gąbkach do mycia naczyń gromadzą się i namnażają w błyskawicznym tempie miliony bakterii. Gąbki powinno się wymieniać regularnie, co kilka dni, a dodatkowo nie używać jednej sztuki do mycia naczyń i zlewu, a także innych powierzchni kuchennych. Warto również kupować droższe gąbki celulozowe – są bardziej ekologiczne, trwalsze, a przy tym nie gromadzą drobnoustrojów tak, jak plastikowe.
Ścierki i ręczniki kuchenne wiszą smętnie po kilka tygodni? Może to kosztować zdrowie
Dokładnie tak samo, jak w przypadku gąbek ręczniki kuchenne i ściereczki gromadzą wiele bakterii, szczególnie, jeśli po użyciu nie rozwieszamy ich do wyschnięcia. Powinniśmy je wymieniać co 3-5 dni, a jeśli to możliwe zastąpić ręcznikami papierowymi.
Ulubiony kubek z pęknięciem? Lepiej się z nim rozstać
Ubity kubki, talerze i inne części zastawy również powinny zostać wymienione z konkretnego powodu – ciężko domyć szorstkie powierzchnie po pęknięciu, a przez to gromadzi się w nich sporo bakterii.
Brak porządku w lodówce? Prosta droga do choroby
Jeśli nie porządkujemy stanu naszej lodówki regularnie i niewłaściwie umieszczamy w niej zakupy to możemy się spodziewać, że w końcu poczujemy się gorzej. Higiena ma w tym przypadku duże znaczenie – mięso, ryby i wszelkie tego typu produkty powinny znaleźć się na dolnej lub górnej półce, gdzie jest najchłodniej (znaczenie ma tutaj umiejscowienie zamrażalnika).
Trzeba się również upewnić, że nie wycieka z nich żaden płyn, który zanieczyści inne produkty. Produkty w lodówce powinny być też rozmieszczone dość luźno. Lodówka powinna być często myta, można w niej również rozmieścić antybakteryjne maty.
I na koniec najważniejsze – higiena rąk
To klucz, bo jeśli dłonie, którymi przygotowujemy szczególnie surowe potrawy będą brudne to mamy niemal pewność, że ból brzucha będzie najłagodniejszym objawem!
Jak informował portal "Życie PL": KOLEJNY LOCKDOWN W POLSCE NA HORYZONCIE? WŁADZE NAJPIERW KATEGORYCZNIE ZAPRZECZAŁY, ALE WYPOWIEDŹ SZEFA KPRM DAJE SPORO DO MYŚLENIA
Przypomnij sobie: WILGOĆ W MIESZKANIU? MOŻNA POZBYĆ SIĘ JEJ NADMIARU ZA POMOCĄ ODPOWIEDNICH ROŚLIN, ŁATWO ZAPOBIEGNIEMY PLEŚNI I GRZYBOWI BEZ GOTOWYCH ŚRODKÓW
Portal "Życie PL" pisał również: SYNOPTYCY Z ZASKAKUJĄCĄ PROGNOZĄ NA ZIMĘ 2021! NARESZCIE DOCZEKAMY SIĘ ŚNIEGU I WIELKICH ZASP? NIESPODZIEWANA PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA