Mają własny mały ogródek warzywny, jedzą wszystko, co naturalne, wyhodowane własnymi rękami.

Każdego roku coraz trudniej jest uprawiać ogródek warzywny, ich zdrowie na to nie pozwala, ale nie poddają się.

Nasi staruszkowie mają dzieci, które co roku na lato przywożą im wnuki. Staruszkowie prosili, żeby im trochę pomóc finansowo, bo dzieci to dzieci, chcą mięsa, słodyczy, zabawek.

Dziadkowie nie mogli sobie na to wszystko pozwolić ze swojej emerytury, a w wiosce nie można było kupić wielu rzeczy.

W odpowiedzi dzieci mówiły, że same ledwo wiążą koniec z końcem, mają kredyty, długi i własne potrzeby. Sytuacja materialna każdego z nas jest zła.

Seniorzy rozumieją, że dzieci potrzebują pomocy, zwłaszcza wnuki, ich świętym obowiązkiem jest je kochać i rozpieszczać.

Całe lato dziadek jest zajęty swoimi wnukami, uczy ich "męskiej pracy": zrobić stołek w garażu, naprawić dach domu, zebrać plony w ogrodzie warzywnym, uporządkować narzędzia w garażu.

Dla emeryta to pomoc i radość jednocześnie. Babcia uczyła wnuczki piec placki, gotować barszcz, sprzątać dom. Nikt się nie nudził. Razem pracowali, razem spędzali wakacje.

Pewnego dnia, siedząc razem przy stole, dziadek przemówił dzieciom do rozumu. Jemu i babci było już trudno wyżywić wszystkich przez całe lato.

Wnuki chciały słodyczy, nie miały wystarczająco dużo warzyw do jedzenia i nie miały wystarczająco dużo mięsa do kupienia za swoje emerytury.

Wszyscy lubili pić mleko, więc kupowali co najmniej pięć litrów na dzień. Oczywiście nie odmawiali wnukom, rozumieli, że potrzebują siebie nawzajem, ale staruszkowie nie mieli już pieniędzy, żeby wszystkich nakarmić, nie mówiąc już o prezentach.

Tak, ogród warzywny daje plony, wnuki pomagały go uprawiać, ale chcieli innego jedzenia. To dobrze, że dzieci mają apetyt.

Na koniec swojego przemówienia dziadek powiedział, że od teraz jego dzieci powinny dawać określoną kwotę na każdego wnuka, którą będą musieli omówić i ustalić.

Kwota nie mogła być mała, ponieważ wydatki rosły z roku na rok. Emeryci po prostu nie wiedzieli, skąd wziąć pieniądze, więc środki zostały wymuszone.

Kolacja zakończyła się wyjściem dzieci, które zabrały ze sobą wnuki. Na pożegnanie powiedzieli, że więcej nie zostawią z nimi dzieci, najwyżej przyjadą razem na jeden dzień, a wieczorem wszyscy rozjadą się do domów.

Zostawili dziadka i babcię samych ze sobą w ciszy i spokoju. Kto tu ma rację, a kto jest winny — nie wiadomo.