Ksiądz Stanisław Szczęsny, znany z aktywności w mediach społecznościowych, zaskoczył swoich obserwatorów niecodziennym apelem, który szybko zyskał popularność w sieci. Duchowny zwrócił się do wiernych z prośbą o oddawanie na kościół dziesiątej części swoich dochodów. Nagranie, w którym ksiądz Szczęsny tłumaczy, że „jednym z narzędzi do walki z bożkiem pieniądza jest dziesięcina”, wywołało szerokie reakcje i stało się tematem gorących dyskusji.


Duchowny, który regularnie udostępnia na Facebooku i TikToku filmy zapraszające wiernych do modlitwy, tym razem postanowił zaapelować o wsparcie finansowe dla kościoła. Ksiądz Szczęsny przekonuje internautów do oddawania dziesięciny - części swoich dochodów, jako sposób na walkę z materializmem, informuje Goniec.


W swoim nagraniu ksiądz Stanisław Szczęsny wyjaśnia, że dziesięcina to starożytna praktyka oddawania jednej dziesiątej części dochodów na rzecz kościoła. „Jednym z narzędzi, które daje nam Bóg do walki z bożkiem pieniądza, jest dziesięcina, czyli oddawanie jednej dziesiątek swoich dochodów miesięcznych wspólnocie kościelnej, na przykład parafii, która daje Ci życie,” przekonuje ksiądz.


Dziesięcina, wywodząca się ze średniowiecza, była obowiązkową opłatą, która miała na celu utrzymanie duchowieństwa. Współczesne nawoływanie do praktykowania dziesięciny przez księdza Szczęsnego ma na celu przypomnienie wiernym o duchowych korzeniach tej tradycji i jej potencjale do zmiany ich podejścia do pieniędzy.


Apel księdza Szczęsnego spotkał się z mieszanymi reakcjami w mediach społecznościowych. „Możesz pomyśleć, że ksiądz woła o pieniądze. Możesz, masz prawo do tego. A ja ci mówię dla twojego dobra - dawaj dziesięcinę,” tłumaczy duchowny w swoim nagraniu.


Ksiądz Szczęsny zapewnia, że zna wiele osób, które regularnie przekazują dziesięcinę i są z tego faktu zadowolone, ponieważ „Bóg ich zabezpiecza, także finansowo.” Pomimo tego, wielu komentujących wyraziło swoje wątpliwości co do tego rodzaju wsparcia dla kościoła. Wielu z nich uważa, że takie zachęcanie do przekazywania pieniędzy nie jest najlepszym rozwiązaniem i sami nie są skłonni oddawać swoich dochodów.


Film duchownego został szeroko udostępniony w mediach społecznościowych, w tym przez OMZRiK, co dodatkowo zwiększyło jego zasięg i wywołało jeszcze większe kontrowersje. Wśród licznych komentarzy przeważają głosy sceptyczne, podkreślające, że przekazywanie dziesięciny nie jest współczesnym sposobem na wsparcie kościoła.


Jednak ksiądz Szczęsny nie zamierza rezygnować ze swojego apelu, wierząc, że dziesięcina może przynieść wiernym duchowe i materialne korzyści. Jego przesłanie jest jasne: „Jednym z narzędzi do walki z bożkiem pieniądza jest dziesięcina.”


Czy apel księdza Stanisława Szczęsnego przekona wiernych do przekazywania części swoich dochodów na rzecz kościoła? Czas pokaże, czy tradycyjna praktyka dziesięciny znajdzie swoje miejsce w nowoczesnym społeczeństwie.