Powód jest banalny — chciałam podzielić z nią nasz majątek na pół, sprzedać go i rozporządzić naszymi częściami pieniędzy wedle uznania. Kwota, która miałaby trafić do mamy, w zupełności wystarczyłaby na zakup dobrego jednopokojowego mieszkania, a ja z synem planowaliśmy wyjechać do stolicy i za pieniądze z mieszkania rozkręcić tam mały, ale własny biznes.
W stolicy mam mieszkanie, kawalerkę. Mój były mąż, ojciec Błażejka, kupił mi je w ramach rekompensaty. Syna urodziłam w wieku dziewiętnastu lat, znowu tylko dlatego, że bardzo chciałam uciec od matki i nie słuchać jej wiecznych wyrzutów o niedbalstwie, lenistwie, a także o tym, że wiele jej zawdzięczam tylko dlatego, że mnie wychowała i wykarmiła.
Niemal codziennie wygłaszała te tyrady, wzdychając z żalem, jak ciężko jej być ze mną, a ja, będąc tak niewdzięczna, nie kłaniałam się jej tak nisko u stóp, jak na to zasługiwała.
Ta konfrontacja między nami trwała odkąd pamiętam, odkąd byłam małą dziewczynką. Moja matka urodziła mnie, gdy miała czterdzieści lat; nie znam mojego ojca, słyszałem tylko ze słyszenia, że uciekł od mojej matki, gdy miałam dwa lata, nie mogąc znieść jej okropnego temperamentu i tych samych wyrzutów niewystarczającej wdzięczności za to, że była jego żoną.
Mój ojciec zrzekł się nawet swojej części mieszkania i w ten sposób wszystkie metry kwadratowe zostały prawnie podzielone między moją matkę i mnie, a teraz, po tym, jak urodziłam, udział mojej matki został zredukowany do jednej trzeciej.
Z mężem mieliśmy złe relacje, ale rozwiedliśmy się w cywilizowany sposób, a teraz Krzysztof dzwoni kilka razy w miesiącu, interesując się osiągnięciami Błażejka, a na święta zawsze wrzuca pieniądze na moją kartę. Po rozwodzie dostałam od męża mieszkanie i postanowiłam wynająć je młodej rodzinie, a sama poszłam do matki.
Mama, gdy przyjechałam z niemowlakiem, nie była zbyt zadowolona, ale na początku przestrzegała protokołu. Jej uprzejmość skończyła się po oderwaniu synka od piersi, teraz już nie musiałam się obawiać, że z nerwów mleko mi zniknie, a mama wyciągnęła swoje stare piły, naostrzone na moją nieświadomość i niewdzięczność.
Teraz głównym tematem było to, że spadłam jej na głowę z małym dzieckiem, nie mogła spokojnie odpoczywać we własnym mieszkaniu, a ja za mało pomagałam jej w obowiązkach domowych i siedziałam, jak w dzieciństwie, na karku.
Dlaczego mama uznała, że tam siedzę, nawet nie wiem. Chyba na chwilę zapomniała, że płacę w całości rachunki za media i daję jej pieniądze na zakupy, więc kwestia kto gdzie siedzi, jest dość niejednoznaczna; wynajem mieszkania w stolicy przynosi stały dobry dochód.
Przez jakiś czas tolerowałam wybuchy mojej matki, ale zdałam sobie sprawę, że muszę wyznaczyć pewne granice dla jej wyrzutów. Kiedy mama po raz kolejny zaczęła mieć do mnie pretensje o to, że nie posprzątałam porządnie korytarza, upomniałam ją:
- Mamo, widziałaś we mnie gosposię? Dzielimy teraz mieszkanie. Ty posprzątaj po sobie mieszkanie, a ja posprzątam po sobie. Kuchnia, łazienka, toaleta, korytarz — tydzień ja, tydzień ty. Kiedy zaczynasz? Dzisiaj czy w przyszłym tygodniu?
Mama jąkała się, nie spodziewała się tak ostrej odpowiedzi, ale nie wiedziała, jakie są moje plany. I tak nie mogłabym z nią normalnie mieszkać, więc po zbadaniu gruntu z cenami nieruchomości i znalezieniu sprytnego pośrednika, poinformowałam mamę, że zamierzam się z nią rozstać.
Na początku matka nie rozumiała, o czym mówię, myśląc, że po prostu wyjadę do stolicy, do mojego małego mieszkania, i nawet się ucieszyła:
- Dzięki Bogu, przynajmniej odpocznę bez ciebie!
Ale moje następne zdanie rozwiało tę radość:
- Pozostaje tylko zamiana mieszkania, czy mogę ci pomóc z opcjami, czy będziesz szukała własnego lokum?
Mama wpadła w osłupienie, a kiedy odzyskała zdolność mówienia, powiedziała:
- Wiedziałam, że szykujesz jakąś podłość! Dlaczego mam szukać innego mieszkania na starość?!
Odpowiedziałam spokojnie:
- Bo w tym mieszkaniu ja i moje dziecko mamy po dwie trzecie, nie wiesz? Nie dogadamy się tutaj, nie masz pieniędzy na rekompensatę, więc pozostaje tylko jedna opcja — sprzedać je i podzielić się pieniędzmi.
Co jeszcze można powiedzieć? Możemy po prostu wrócić do tego, od czego zaczęłam — jestem teraz wrogiem numer jeden mamy, ale nie zamierzam rezygnować z mojej decyzji.