Możesz stracić pieniądze i zrujnować ważną relację. Pamiętajcie o radzie, jaką Poloniusz daje swojemu synowi, Laertesowi, w Szekspirowskim „Hamlecie”: „Ani pożyczkobiorca, ani pożyczkodawca nie jest, gdyż pożyczka często traci siebie i przyjaciela”.
Czy warto pożyczać komuś pieniądze
Prawie połowa (46 procent) dorosłych, którzy pożyczyli pieniądze przyjaciołom lub rodzinie, zgłosiła negatywny wynik, 37 procent stwierdziło, że straciło pieniądze, a 21 procent doświadczyło zerwania relacji z pożyczkobiorcą, zgodnie z niedawnym badaniem przeprowadzonym przez Bankrate.com.
Wspólne zaciągnięcie pożyczki może również spowodować problemy osobiste i finansowe. Ponownie prawie połowa (45 procent) osób w ankiecie Bankrate, która to zrobiła, stwierdziła, że doświadczyła negatywnych konsekwencji.
Dane jasno pokazują, że nie powinniśmy pożyczać pieniędzy rodzinie i znajomym oraz nie powinniśmy udzielać pożyczek, ponieważ niestety w mniej więcej połowie przypadków coś idzie nie tak. Chociaż stracenie pieniędzy jest wystarczająco złe, myślę, że jest gorzej, gdy związek zostaje zraniony, ponieważ zdarza się to zbyt często.
Dzieci często proszą rodziców o zaciągnięcie pożyczki, gdy nie mogą samodzielnie uzyskać karty kredytowej lub kredytu samochodowego. Łatwo jest zrozumieć, dlaczego rodzic chciałby pomóc w tej sytuacji, ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że ta procedura jest zobowiązaniem prawnym.
Na szczęście bywa tak, że gdy zaufamy komuś zupełnie obcemu i ku zaskoczeniu otoczenia wyciągniemy pomocną dłoń, spotykamy się z zaskakującą uczciwością, której próżno jest dopatrywać się u przyjaciół i członków rodziny...
Co o tym sądzicie?
O tym się mówi: W domu Danuty Holeckiej nikt nie leniuchuje. Wielu może zaskoczyć to, czym się zajmuje Krzysztof Dunin-Holecki
Zerknij: Danuta Wałęsa potrafi ujarzmić męża? Podczas transmisji na żywo dała popalić Lechowi
Nie przegap: Dominika Tajner dementuje plotki o ukochanym. Kim tak naprawdę jest jej 62-letni wybranek