Decyzja o przeprowadzce do domu opieki nie była moja. Moje dzieci, Ania i Marek, uznały, że to będzie dla mnie najlepsze rozwiązanie. Byli przekonujący, mówili o wygodzie, całodobowej opiece, nowych znajomościach. Mówili, że będę tam miała wszystko, czego potrzebuję, a oni będą mogli spać spokojnie, wiedząc, że jestem w dobrych rękach.
– Mamo, to tylko dla twojego dobra – powtarzała Ania. – Nie dasz już rady sama o siebie dbać.
– Tam będziesz miała profesjonalną opiekę, lekarzy na miejscu – dodawał Marek.
Zgodziłam się, choć w głębi serca czułam, że coś jest nie tak. Czy rzeczywiście nie mogłam już mieszkać w swoim domu? Przez lata prowadziłam dom, wychowywałam dzieci, dbałam o wszystko. A teraz nagle nie byłam w stanie sama o siebie zadbać?
Pierwsze dni w domu opieki były trudne. Mój pokój był mały, wyposażony w podstawowe meble. Na ścianie wisiał zegar, którego tykanie wydawało się przeraźliwie głośne w tej ciszy.
Moje rzeczy – zdjęcia, książki, małe pamiątki – ledwo zmieściły się w jednej szafie. Miałam wrażenie, że cały mój dotychczasowy świat skurczył się do tych kilku metrów kwadratowych.
Personel był miły, ale obcy. Inni mieszkańcy – uprzejmi, ale zamknięci we własnych historiach. Czułam się jak intruz, jakby to miejsce nie było dla mnie. Codzienne rutyny – posiłki o wyznaczonych godzinach, zajęcia grupowe, wizyty pielęgniarek – przypominały mi, że już nie mam kontroli nad swoim życiem.
Każdego dnia czekałam na odwiedziny Ani i Marka. Mówili, że będą wpadać regularnie, ale ich wizyty były coraz rzadsze.
– Mamo, przepraszam, mam dużo pracy – tłumaczyła Ania przez telefon. – Ale wiem, że tam cię dobrze traktują.
Marek pojawił się raz z dziećmi, ale był zajęty telefonem przez większość czasu. Wnuki wydawały się znudzone.
– Babciu, kiedy wracasz do domu? – zapytała mnie młodsza wnuczka, Zosia.
To pytanie ścisnęło mi serce. Jak miałam jej powiedzieć, że już nie mam domu?
Pewnego wieczoru, siedząc samotnie w swoim pokoju, spojrzałam na zdjęcie mojego starego domu. Było tam wszystko – moje kwiaty na parapecie, fotel, w którym zawsze piłam herbatę, kuchnia, w której spędzałam godziny na pieczeniu ciast dla wnuków. Czułam, że to miejsce, które nazywałam domem, zostało mi odebrane.
Postanowiłam porozmawiać z Anią i Markiem. Przyjechali po kilku dniach, oboje zajęci swoimi sprawami.
– Mamo, o co chodzi? – zapytał Marek, zerkając na zegarek.
– Chcę wrócić do swojego domu – powiedziałam, starając się, by mój głos był stanowczy. – To miejsce nie jest moim domem.
Ania spojrzała na mnie z niepokojem.
– Mamo, nie możesz wrócić. Ten dom już nie jest twój. Sprzedaliśmy go, żeby opłacić twój pobyt tutaj.
Czułam, jak cały świat wali mi się na głowę.
– Sprzedaliście mój dom? – wykrztusiłam. – Bez mojej zgody? Bez mojego wiedzy?
– Mamo, to było konieczne – odpowiedział Marek. – Nie byłaś już w stanie mieszkać sama.
Nie mogłam uwierzyć w ich słowa. Dom, w którym spędziłam całe życie, który był świadkiem moich radości i smutków, już nie istniał. A ja zostałam sama, w miejscu, które nigdy nie stanie się moim domem.
Od tamtego dnia czuję się jak cień. Czekam na wizyty dzieci, ale w głębi serca wiem, że już nigdy nie odzyskam tego, co straciłam. Czy zrobiłam coś złego, poświęcając całe życie dla swojej rodziny? Czy naprawdę zasłużyłam na to, by ostatnie lata spędzić w miejscu, które jest dla mnie tylko pustym pokojem z tykającym zegarem?
Każdego dnia zadaję sobie to pytanie, patrząc na ściany, które nigdy nie opowiedzą mojej historii. I każdego dnia czekam na moment, w którym znów poczuję się jak w domu – choć wiem, że to może już nigdy nie nastąpi.