Nie sądzę, żeby dziecko potrzebowało pieniędzy. To samo powiedziałam mojej synowej. Zaczęła narzekać, że utrzymanie dziecka jest drogie.

Moje dochody są w porządku. Całe życie pracowałam, więc na starość mogę odetchnąć z ulgą. Co więcej, nie przeszłam jeszcze na emeryturę i dostaję dobrą pensję.

Dzieci żyją skromnie. Pracuje tylko mój syn, a mieszkanie z kredytem hipotecznym bardzo obciąża rodzinny budżet.

Jednocześnie synowa nie spieszy się z pójściem do pracy i jest zadowolona, że wszystko jest gotowe. Uważa, że dziecko jest jeszcze małe, do przedszkola nie chce go dawać.

Poza tym zasłania się ciągłymi chorobami. Ale inne kobiety jakoś pracują! Nawet kiedy mój syn został zdegradowany i obcięto mu pensję, synowa nie ruszyła się z miejsca.

Rodzinie ledwo starcza na życie, ale ona się tym nie przejmuje. Syn szuka drugiej pracy, ale na razie bez rezultatów.

Ta kwoka uparcie siedzi w domu. Dziwi mnie taka postawa, ale nie wtrącam się — to ich życie, ich zasady.

Chcę złożyć życzenia wnuczce w jakiś szczególny sposób, a synowa postanowiła zamknąć problemy finansowe moim kosztem. To święto dziecka, powinno się cieszyć.

Co to ma wspólnego z problemami rodziców? Szczerze mówiąc, nie wiem, co jest słuszne. Zdaję sobie sprawę, że są zadłużeni po uszy, a synowa liczy na te pieniądze.

Ale wnuczka nie ma z tym nic wspólnego. Rodzice wydadzą te pieniądze na potrzeby domowe, dziecko nawet tego nie zauważy. Co byś poradził?