Zbliżające się zakończenie drugiej kadencji Andrzeja Dudy na stanowisku Prezydenta RP stanowi ważny moment w najnowszej historii politycznej Polski. Już w sierpniu 2025 roku, po dziesięciu latach sprawowania urzędu, obecny prezydent opuści Pałac Prezydencki, zgodnie z konstytucyjnym ograniczeniem do dwóch kadencji. Jak jego prezydenturę oceniają Polacy? Najnowszy sondaż CBOS ujawnia znaczący podział wśród obywateli.

Kariera prezydencka Andrzeja Dudy rozpoczęła się w grudniu 2014 roku, kiedy Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości ogłosiła go kandydatem partii w nadchodzących wyborach. W pierwszej turze w maju 2015 roku uzyskał 34,76 proc. głosów, wyprzedzając urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W drugiej turze pokonał rywala, zdobywając 51,55 proc. poparcia.

Pięć lat później, mimo trudnych warunków związanych z pandemią COVID-19, wybory prezydenckie odbyły się w tradycyjnej formie. Andrzej Duda ponownie zwyciężył – najpierw zdobywając 43,50 proc. głosów w pierwszej turze, a następnie wygrywając drugą turę stosunkiem 51,03 proc. do 48,97 proc., pokonując Rafała Trzaskowskiego.

Choć do końca drugiej kadencji pozostało jeszcze kilka tygodni, opinia publiczna już teraz dokonuje oceny prezydentury Andrzeja Dudy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), obywatele są niemal równo podzieleni.

Pozytywnie o pracy prezydenta wypowiedziało się 46 proc. respondentów – to o 7 punktów procentowych więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie tyle samo osób – 46 proc. – wyraziło opinię negatywną, choć jeszcze w kwietniu liczba ta była wyższa o 4 punkty. Z kolei 9 proc. ankietowanych nie miało wyrobionej opinii.

Eksperci CBOS zauważają, że prezydent Duda odzyskał część społecznego zaufania u progu zakończenia swojej misji. Zmiany w postrzeganiu jego działań mogą wynikać z aktywności międzynarodowej, inicjatyw ustawodawczych oraz symbolicznego znaczenia kończącej się dekady.

Badanie opinii przeprowadzono metodą mixed-mode (CAPI, CATI, CAWI) w dniach 5–14 maja 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1080 dorosłych Polaków. Respondenci oceniali nie tylko prezydenturę Andrzeja Dudy, ale również działalność parlamentu. Pracę Sejmu pozytywnie oceniło 32 proc. ankietowanych, Senatu – 34 proc., co wskazuje na relatywnie niski poziom zaufania do obu izb.

Już 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której Polacy zdecydują, czy nową głową państwa zostanie Rafał Trzaskowski, czy Karol Nawrocki. Ich zwycięstwo oznaczać będzie początek nowego etapu w dziejach prezydentury w Polsce.

Andrzej Duda przechodzi do historii jako jeden z nielicznych prezydentów III Rzeczypospolitej, który sprawował urząd przez pełne dwie kadencje. Jego dziesięcioletnia obecność na szczycie władzy wykonawczej dzieli opinię publiczną, ale bez wątpienia stanowi istotny rozdział w życiu politycznym kraju. W sierpniu 2025 roku zakończy swoją misję – a ocena jej efektów pozostanie przedmiotem debaty jeszcze przez długie lata.