Z powodu panującej pandemii można spodziewać się, że togoroczna uroczystość będzie wyglądała zupełnie inaczej niż do tej pory. Kościół zabrał głos w tej sprawie, odwołując się do obostrzeń, o których wspominał Minister Zdrowia podczas ostatniej konferencji.
Wszystkich Świętych to niezwykle ważna uroczystośc dla Polaków, którzy udają się na groby swoich bliskich, aby uczcić ich pamięć. Kilka tygodni przed 1 listopada w niemal całym kraju wprowadzono żółtą strefę w związku ze wzrostem liczby zachorowań, dlatego też obywatele obawiaja się tego, że cmentarze zostaną zamknięte.
Jak będzie wyglądała uroczystość Wszystkich Świętych w tym roku?
W związku z wielkim zaniepokojeniem rosnącym wśród Polaków, Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądało święto Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa.
– Na pewno zamknięcie cmentarzy to nie jest rzecz, której byśmy chcieli. Jestem przekonany, że to nie nastąpi. To co, możemy robić, to apelować do wszystkich osób, by rozłożyć te wizyty na grobach naszych bliskich w czasie – mówił w rozmowie z reporterem Radia Zet wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.
Jednak Konferencja Episkopatu Polski nie ma jeszcze pewności, w jaki sposób będzie wyglądało święto Wszystkich Świętych. Duchowni dążą do tego, aby znaleźć jak najlepsze i jak najbezpiecznejsze rozwiązanie w dobie panującej pandemii koronawirusa.
– Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna, więc na razie nie ma żadnego oficjalnego stanowiska ani konkretnych zaleceń co do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, poza wezwaniem, by respektować zalecenia służb sanitarnych poinformował ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski dodał, że wytyczne co do zgromadzeń na cmentarzu pojawią się pod koniec października, kiedy to będzie wiadomo, jakie zalecenia wydadzą służby sanitarne. Jednak należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących wytycznych. Ks. Leszek Gęsiak wspomniał także o przyjmowaniu komunii świętej na dłoń. Dodał, że episkopat nie widzi żdnych przeciwskazań, a taka forma jest najbezpieczniejsza.
– Apelujemy o rozsądek i stosowanie podstawowych reguł, takich jak zasłanianie ust i nosa, mycie i dezynfekcja rąk, dystans czy wietrzenie pomieszczeń – dodał duchowny w rozmowie z „Interią.pl”.
Jak informował portal „Życie.pl”: Kolejny wypadek zakażenia w kościele. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy
Przypomnij sobie: Polacy muszą się przygotować na nadchodzące tygodnie, zdaniem specjalistów IMGW tegoroczna zima będzie naprawdę zdumiewająca
Portal „Życie.pl” pisał również: Osób chorych transportują w karetkach za miasto. Sytuacja brakującej liczby wolnych łóżek w szpitalach nie została rozwiązana