W Częstochowie, w Interwencyjnym Ośrodku Proadopcyjnym „Dom Życia” im. S. Leonii Nastał, po raz kolejny w tym miesiącu pozostawiono noworodka w oknie życia. Zdarzenie miało miejsce 28 listopada wieczorem, a dziecko zostało znalezione przez siostry zakonne około godziny 20:40. Wezwane na miejsce służby ratunkowe potwierdziły, że niemowlę jest zdrowe. To już drugi maluch znaleziony w tym oknie życia w listopadzie.
Jak poinformowała policja, noworodka znaleziono w oknie życia przy domu Sióstr Służebniczek Starowiejskich na ulicy św. Kazimierza 1 w Częstochowie. Po odebraniu alarmu natychmiast wezwano karetkę pogotowia oraz funkcjonariuszy. Ratownicy medyczni, którzy przybyli na miejsce, stwierdzili, że dziecko jest w dobrym stanie zdrowia, informuje Super Express.
Dla sióstr zakonnych to kolejny moment pełen emocji. Wcześniej, 6 listopada, w tym samym miejscu znaleziono innego chłopca. Siostra Magdalena Rybak wspominała tamten dzień jako wielkie przeżycie. „Pierwsze przy oknie życia były nasze pracownice i jedna z sióstr. Szybko sprawdziłyśmy, czy dziecko jest zdrowe i czy nie jest wychłodzone. Procedury są nam dobrze znane i zawsze staramy się działać jak najszybciej, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo” – mówiła w rozmowie z portalem Niedziela.pl.
Okno życia w Częstochowie działa od 16 lat i odgrywa ważną rolę w ratowaniu dzieci, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki. Pierwsze dziecko zostało tam pozostawione w maju 2010 roku. Od tego czasu znaleziono tam kilkanaście noworodków, w tym największą liczbę w 2013 roku – wszystkie były chłopcami.
Nie wszystkie przypadki kończą się pozostawieniem dziecka na stałe. W jednym z poprzednich zdarzeń rodzice po namyśle zgłosili się na policję, wyrażając chęć odzyskania opieki nad swoim dzieckiem.
W listopadzie 2024 roku w częstochowskim oknie życia znaleziono już dwoje dzieci – 6 listopada oraz 28 listopada. Siostry podkreślają, że choć każda taka sytuacja wiąże się z emocjami, ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.
Okna życia, jak to w Częstochowie, dają możliwość pozostawienia dziecka w bezpiecznym miejscu i są często ostatnią deską ratunku dla matek w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki ich funkcjonowaniu wiele dzieci zyskało szansę na lepsze życie w rodzinach adopcyjnych.