Ponieważ jestem na urlopie macierzyńskim i obecnie nie pracuję, jest to nasz jedyny sposób na utrzymanie się na powierzchni.


Kiedy się pobraliśmy, od razu wynajęliśmy mieszkanie. Nie planowaliśmy mieszkać z rodzicami, tym bardziej że się nas nie spodziewali. Jeśli moja mama naprawdę nie ma dla nas miejsca, moja teściowa powiedziała:


- Żadne wspólne zamieszkanie nie wchodzi w grę, bo nie będę tolerować obcych (czyli mnie) w moim mieszkaniu. Zwłaszcza że niedługo będą dzieci, a mnie płacz dzieci irytuje. Chcę żyć dla siebie. Zasługuję na to.


Nie obraziłam się na teściową, bo miała do tego pełne prawo. Byliśmy z mężem na swoim, a potem wzięliśmy kredyt hipoteczny. Kiedy pracowaliśmy razem, jakoś sobie radziliśmy, ale kiedy poszłam na urlop macierzyński, musieliśmy wymyślić plan wynajęcia mieszkania.


Moja teściowa do niedawna nawet o nas nie myślała. Żyła sobie przyjemnie i niczym się nie smuciła. Podróżowała, odpoczywała, lubiła zakupy. Wnukiem w ogóle się nie interesowała. Widziała go tylko trzy razy.


Wszystko zmieniło się, gdy teściowa została "poproszona" o odejście z pracy. Mimo wszystko trzeba dać młodym ludziom szansę na rozwój — najwyższy czas, aby przeszła na emeryturę. Naprawdę nie chciała opuszczać swojego ciepłego miejsca, ale tak naprawdę nie miała wyboru.


Teściowa nie zamierzała pracować na jakimś zwykłym stanowisku. Postanowiła, że skoro tak, to zostanie w domu, a kiedy zorientowała się, że pieniądze na jej luksusowe życie już nie wystarczają, zwróciła się do mojego męża z genialną propozycją:


- Pozwól mi zająć się wnukiem, a synowa pójdzie do pracy. Dzięki temu ty będziesz mógł wrócić do swojego dwupokojowego mieszkania, a ja na tym skorzystam. Nie wezmę od ciebie dużo pieniędzy — tylko na chleb i masło.


Od razu odmówiłam. Teściowa zaczęła mieć do mnie pretensje. Prawdopodobnie była przekonana, że nabiorę się na jej chytry plan. Jednak ona w ogóle nie zna swojego wnuka. Widzieli się kilka razy, jak ona się nim zaopiekuje? Dziecko się jej boi i myśli, że jest obcą babą. Co więcej, krewna nienawidzi dzieci. Sama otwarcie to powiedziała.


- Przykro mi, ale dokończę urlop macierzyński i pójdę do pracy. Nie musisz się tak poświęcać, poradzimy sobie sami — odpowiedziałam jej.


Wyobraziłam sobie zirytowaną minę teściowej i poczułam się nieswojo. Mamy bardzo małego syna. On cicho i spokojnie bawić się sam jeszcze nie potrafi. Rozumiem, że teściowa dla zysku finansowego jest w stanie wiele, ale ja nie zamierzam tak ryzykować. Naprawdę nie potrzebuję tego hemoroida.


Dzięki Bogu mój mąż się ze mną zgadza. Uważa, że mama w ogóle nie poradzi sobie z dzieckiem. I myślę, że ma rację. Teściowa ma do nas pretensje, ale czy to nasza wina?