Prawdopodobnie nie zaskoczy większości ogrodników warzywnych, że owady przewyższają liczebnie ludzi miliony razy. Podczas gdy niektóre owady mogą być korzystne dla niektórych roślin, ogrodnicy są zbyt zaznajomieni z niszczeniem wielu małych pełzających stworzeń. Na szczęście natura oferuje wiele nietoksycznych sposobów na zniechęcanie i radzenie sobie ze szkodliwymi owadami. Poniższe sześć kroków może pomóc ogrodnikowi zmniejszyć problemy ze szkodnikami bez toksycznych chemikaliów.
Zapobieganie jest zawsze pierwszą i najlepszą linią ataku
1. Buduj zdrową glebę
Gleba dostarcza składniki odżywcze, wodę, tlen i wsparcie dla korzeni, których rośliny potrzebują do rozwoju. Badania pokazują, że im zdrowsza gleba, tym lepiej rośliny są w stanie wytrzymać ataki szkodników. Budowa zdrowej, żyznej, żywej gleby jest najważniejszym sposobem zapobiegania problemom ze szkodnikami.
• Ogranicz zakłócenia gleby
Coraz więcej badań sugeruje, że rutynowe obracanie gleby ma różne wady. Pozostawia powierzchnię gleby nagą, zachęca do spływania, powoduje zagęszczanie i erozję gleby oraz szkodzi drobnoustrojom glebowym i dżdżownicom. Utrzymywanie zakłóceń na minimalnym poziomie chroni żywe systemy w glebie. Zamiast tego nałóż poprawki na wierzch i pozwól dżdżownicom napowietrzyć glebę.
• Kompost
Zagospodaruj kompost i każdej wiosny dodaj do gleby odpowiednią ilość dobrze rozłożonego kompostu, aby uzupełnić składniki odżywcze w glebie i pobudzić pożądaną strukturę gleby.
• Ściółka
Użyj skoszonej trawy lub liści do ogrodu, gdy rośliny mają kilka cm wysokości, aby zmniejszyć parowanie wody, stłumić chwasty, zmniejszyć temperaturę gleby, zapobiec zagęszczeniu gleby i dodać do gleby wolno rozkładającą się materię organiczną.
• Plony płodozmianowe
Zmniejszają się plony, gdy rośliny są wielokrotnie wysiewane na tych samych zagonach. Dzieje się tak częściowo dlatego, że rośnie populacja szkodników żyjących w glebie, takich jak pędraki, drutowce i czerwie. Zaplanuj rotację rodzin roślin na nowe grządki co sezon, aby utrzymać szkodniki w biegu.
• Rośliny okrywowe
Pod koniec sezonu wegetacyjnego należy posadzić roślinę okrywową , taką jak życica, groch lub koniczyna, aby zwiększyć żyzność gleby, zmniejszyć erozję w okresie zimowym, stłumić chwasty i poprawić strukturę gleby. Wiosną przykryj uprawę ściółką lub pozwól kurom się na nich wypasać.
2. Przyciągnij korzystne drapieżniki
Pamiętaj, nie wszystkie stworzenia są złe. Wiele z nich faktycznie pomaga roślinom rosnąć, zapylając, rozkładając odpady i pożerając szkodniki. Sztuką jest wiedzieć, które z nich przynoszą korzyści twoim roślinom, a które mogą stać się problemem.
O tym się mówi: Kobieta przeszła na emeryturę i choć siedzi sama w domu, nie chce zajmować się wnukiem